Урок №15

Формати аудіо- та відеофайлів. Програмне забезпечення для опрацювання об’єктів мультимедіа. Засоби перетворення аудіо- та відеоформатів.

Сьогодні ти дізнаєшся:

1. Які існують формати аудіо-  та відеофайлів.
2. Чи можна перетворити аудіо-  або відеофайл з одного формату в інший?
3. Які потрібні програми для опрацювання мультимедійних даних?
4. Що таке мультимедійні програвачі?
5. Що розуміють під терміном конвертація даних?


План твоїх дій на уроці


Повторимо матеріал, що вивчали в 6 класі. Дай відповіді на такі питання:

1. Що таке мультимедіа?
2. Які складові мультимедіа ти знаєш?
3. Які дані називають мультимедійними?

Знайди в мережі Інтернет пояснення термінів:
  • Аудіо
  • Відео
  • Кліп
Переглянь презентацію


Ознайомся з навчальним матеріалом

Розглянемо найпоширеніші формати аудіофайлів:
  • МР3 (Motion Picture Experts Group Layer 3) Використовує стиснення з втратами, підтримує стерео і потокове передаваня.
  • WMA (Windows Media Audio) Ліцензований формат, розроблений корпорацією Майкрософт як альтернатива МРЗ.
Відеофайлів:
  • WМV (Windows Media Video) Це дуже стиснутий формат, який потребує мінімальний обсяг дискового простору на жорсткому диску комп’ютера.
  • MPEG (Moving Pictures Experts Group) забезпечує ще вищу якість, підтримує додаткові можливості (захист від несанкціонованого копіювання, використання інтерактивних елементів) і потокове передавання відео.
  • SWF    (Відео Flash)   Цей формат файлу здебільшого використовується для передавання відео через Інтернет за допомогою програвача Adobe Flash

Медіаконтейнер - це формат, що дає змогу розміщувати в одному файлі мультимедійні дані різних типів і сінхронізувати звук: відеозображення і текстову інформацію.




Медіаконтейнери:
  • WAV (Waveform Audio Format) Звук у форматі WAV зберігається без втрати якості, але відсутність стиснення призводить до того, що обсяги wav-файлів дуже великі.
  • AVI (Audio and Video Interleaved) Надає можливість об'єднувати нестиснені або закодовані різноманітними кодеками аудіо- та відеодані
  • MOV (QuickTime Моvіе) Як і формат AVI, дозволяє поєднувати аудіо- та відеопотоки, закодовані в різний спосіб, розроблений для програвача QuickTime


    Для відтворення (прослуховування чи перегляду) аудіо- та відеофайлів використовують спеціальні програми - програвачі-плєєри. Програвачі-плеєри відтворюють звук та відео більшості відомих форматів, дають змогу записувати аудіофайли на компакт-диски в аналоговому вигляді. Наприклад, 
  • QuickTime Player   Цей програвач дає змогу створювати і редагувати звук та відео, перекодовувати і зберігати їх у різних форматах.
  • WinAmp        Універсальний програвач мультимедійних файлів, який відтворює файли практично всіх поширених аудіо- та відео форматів
  • Media Player Classic    Безкоштовний програвач з простим і зручним інтерфейсом. 
  • Windows Media Player   Цей програвач відтворює аудіо- та відеофайли більшості популярних форматів. Він входить до складу операційної системи Windows


   Утиліти-конвертери мультимедіа – це програми, що займаються конвертацією файлів, які відносяться до одного типу даних, але в різних форматах: аудіо, відео, графічні. Універсальні конвертери дають можливість змінювати параметри формату або формат файлів різних типів. Прикладом такого конвертеру відео та аудіоформатів є Any Video Converter Freeware та ін.

Програми для запису звуку  і відео (програмами захоплення звуку,  відео) називають програмами граберами.  Ці програми під час відтворення, наприклад, відеофільму з DVD-програвача одночасно здійснюють перекодування даних і їх запис у відеофайл обраного користувачем формату. Прикладами програм для захоплення звуку є стандартні програми ОС Windows Звукозапис, Exact Audio Copy, Audio Grabber 3.0, Streamripper, AML Easy Audio Recorder та ін. Програмами для захоплення відео є Extra Screen Capture Pro, Wondershare Streaming Video Recorder, Wondershare P2P TV Recorder та ін.

У зв'язку з великою кількістю різноманітних форматів аудіо- і відеофайлів користувачам часто необхідно перекодовувати ці файли у формати, які можуть бути відтворені на тих чи інших технічних пристроях або тими чи іншими програмами. Для перекодування файлів з одного формату в інший призначені програми конвертації файлів, такі як: Easy Video Converter, MediaCoder, Xilisoft Video Converter, Flash to Video Encoder, Movavi VideoSuite, Direct MIDI to MP3 Converter, AVS Audio Converter та ін.

Програми музичних і відеоредакторів призначені для створення та редагування музичних творів, аудіокниг, звукових і відеоефектів, звукового супроводу, відеофільмів тощо. Вони забезпечують виконання таких функцій: вставлення, видалення, копіювання, зміна тривалості аудіо-чи відеофрагментів, об'єднання кількох фрагментів, вставлення текстових і графічних об'єктів, синхронізація звуку та відео тощо. Музичними редакторами є такі програми: Anvil Studio, ALO Audio Editor, AKRAM Audio Editor та ін. Прикладами відеоредакторів є стандартні програми Windows Movie Maker, Xilisoft Video Editor, VideoMach та ін.

Музичні та відеостудії мають приблизно таке саме призначення, що й редактори, однак мають розширений набір функцій і використовуються в професійній діяльності на студіях звукозапису, кіно- й анімаційних студіях для створення звукозаписів, аудіо- і відеокомпозицій, анімації, кіно- і відеофільмів, рекламних роликів, відеокліпів тощо. Прикладами програм-музичних студій є: Steinberg Cubase, Sound Forge, Cakewalk Sonar, Adobe Audition та ін. Програмами-відеостудіями є Pinnacle Systems STUDIO, Apple Final Cut, Adobe Premiere Pro, Sony Vegas Movie Studio та ін.

Виконай вправи для очей


Запиши домашнє завдання


Немає коментарів:

Дописати коментар